Materská škola

Koncepcia MŠ

Vzdelávanie a výchova v škole musí smerovať k rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho nadania, rozumových a fyzických schopností. Má posilňovať úctu k základným slobodám a ľudským právam, úctu k rodičom, vlastnej kultúre, jazyku a národným hodnotám.

Koncepčný zámer a ciele školy vychádzajú z celkového cieľa predprimárneho vzdelávania, ktorým je doviesť každé dieťa na konci jeho predškolského obdobia k tomu, aby v rozsahu svojich osobnostných predpokladov získalo veku primeranú fyzickú ( perceptuálno – motorickú), psychickú ( kognitívnu) a sociálnu ( sociálno – emocionálnu) samostatnosť a základy kompetencií dôležitých pre jeho ďalší rozvoj a učenie, pre život a vzdelávanie: základy pre zdravé sebavedomie a sebaistotu, pre schopnosť byť samo sebou a zároveň sa prispôsobiť životu v spoločenskej komunite. Škola si musí určiť kľúčové priority a ciele, na základe ktorých pristupuje k vzdelávaniu a výchove detí.

Pedagogické princípy školy – orientácia na deti :

Kvalitu školy zvyšujeme rozvíjaním edukačných aktivít a kľúčových kompetencií: komunikačných, prioritne rozvíjaním čitateľskej gramotnosti, využívaním školskej knižnice; poznávacích; sociálnych a emocionálnych; informačno – komunikačných technológií; interpersonálnych; hodnotiacich a sebahodnotiacich zručností; pracovno – praktických zručností.

Úlohy, činnosti a aktivity plánujeme tak, aby zohľadňovali individuálne vývinové osobitosti a aktuálne výchovno  - vzdelávacie potreby detí.

Zintenzívňujeme individuálnu logopedickú starostlivosť.

Pozornosť venujeme deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

V dôsledku  narastajúcej zdravotnej heterogenite detí vytvárame a realizujeme integračné resp. inkluzívne prostredie.

Uplatňujeme nové formy a postupy vo výchovno – vzdelávacom procese tak, aby aktivita detí mala prevahu nad aktivitou učiteľa.

Vo výchovno – vzdelávacom procese rozvíjame regionálne ľudové tradície, zvyky, poznávať ľudových umelcov, významných občanov, rozvíjať národné povedomie.

Pri riešení konfliktných situácií a výchovných problémov spolupracujeme s Centrom pedagogicko – psychologickej poradne, políciou, zriaďovateľom a ostatnými kompetentnými inštitúciami.

Zintenzívňujeme využívanie informačno – komunikačných technológií a didaktickej techniky v rámci edukačných činností v materskej škole.

Environmentálnu a dopravnú výchovu zameriavame na zdravý životný štýl, telesné a duševné zdravie, bezpečnú dopravu, čisté a zdravé životné prostredie.

Podporujeme účasť detí na kultúrnych podujatiach, výtvarných akciách a tvorivých súťažiach.

Pokračujeme vo vylepšovaní interiéru školy.

Vzhľadom na modernizáciu vo výchovno – vzdelávacom procese pri každej úspore finančných prostriedkov, pri výzvach na projekty zakupujeme dostatok moderných a kvalitných učebných pomôcok.

Podporujeme tvorbu a realizáciu projektov, zapájame deti do projektov.

Vypracovávame imidž materskej školy ako zariadenia rodinného typu.

Trvale zabezpečujeme dobrú a pokojnú atmosféru ako jeden z dôležitých predpokladov dosahovania úspechov školy vo všetkých oblastiach.

Pozývame rodičov na spoločné podujatia a aktivity detí, akceptujeme pripomienky a návrhy rodičov.